Forum Holzbau Polska 2023

Forum Holzbau Polska

Forum Holzbau Polska – Hotel Windsor w Jachrance – 25-26 kwietnia 2023

Polska jest trzecim, po Estonii i Litwie, największym eksporterem prefabrykowanych domów z drewna w UE. Wartość eksportu osiągnęła 115,1 mln EUR w 2021, notując przy tym wysoką dynamikę wzrostu (+52,7% r/r). Tematowi prefabrykacji i modułowości w budownictwie poświęcamy specjalną sesję Forum Holzbau Polska 2023 – konferencji i wystawy dla profesjonalistów branży konstrukcji drewnianej.

Przykłady funkcjonowania nowoczesnych fabryk domów drewnianych w Europie przedstawi Krystian Mielke z MM Consulting.

W prelekcji Martina Szymanskiego z Bauer Holzbau (Niemcy) będziemy mieli szansę przyjrzeć się detalom konstrukcyjnym projektów budynków wykonanych z elementów z Tectoflix.
Prefabrykację w Polsce zdominowały głównie technologie szkieletowe, ale prefabrykacja jest niemal wpisana w ideę konstrukcji CLT, opuszczających fabryki w formie gotowych ścian czy stropów. Agnieszka Bakalarz z polskiej firmy Keno Home, przybędzie na Holzbau Forum prosto z placu budowy – i zreferuje nam realizację pomysłu ich firmy na budowę domów z CLT pod klucz… w hali fabrycznej. Czy możecie sobie wyobrazić jak transportuje się na plac budowy moduł łazienki pokrytej kafelkami?

Potencjał budownictwa modułowego w Polsce dynamicznie powiększa się. Mamy około 60 firm w Polsce zajmujących się prefabrykacją, które mają odpowiednie zaplecze do tworzenia modułów w swoich zakładach. Największe z nich to wciąż zwiększające swój potencjał Danwood czy Unihouse. Tylko w ciągu ostatniej dekady uruchomiono kilkanaście zakładów prefabrykacji. Z pełnym obłożeniem pracuje już Ekoinbud (Gdańsk) czy STEICO (Czarnków). W ostatnim roku rozruchy rozpoczęto na liniach prefabrykacji modułów w technologii szkieletowej MOD21 (Ostaszewo) i Andrewex (Cierpice), ale także nowe fabryki domów w technologii CLT: Multicomfort (Bytom) czy wspomniane Keno Home (Katowice). Inwestują też w prefabrykację Grupa Burkietowicz (nowa linia), nowe maszyny trafiły również do BS Haus, a firma Domy Bartek zdecydowała się rozwinąć produkcję szkieletową o technologię CLT.

Produkują w Polsce, stawiają zagranicą

Warto również zwrócić uwagę na fabryki specjalizujące się dotąd w budownictwie modułowym stalowym czy prefabrykacji betonowej. One także widzą potencjał rynku drewnianego i kierunek wsparcia dla zielonego budownictwa, stąd duże szanse na ich przebranżowienie. Przykład takiego ruchu nastąpił w przypadku Polcomu z Gdańska, który skupiał się dotąd na modułach szkieletowych ze stali. Fuzja z amerykańskim VBC (Volumetric Building Companies) pozwoli zakładowi zyskać nowe zamówienia także w branży modułów drewnianych. Tak też się stało już miesiąc po połączeniu firm.

Gdański zakład wybuduje moduły drewniane do budowy obiektów hotelowych przy berlińskim kompleksie basenowym Tropical Island.

To kolejny dowód na to, że dla drewnianego budownictw prefabrykowanego zaciera się granica, która wyznaczała geograficzną opłacalność produkcji budowlanej (koszty logistyki, utrzymania pracowników zagranicą). Największymi odbiorcami prefabrykowanych domów z drewna z Polski są Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia – wynika z najnowszego raportu PKO BP.
Modułowość i prefabrykacja pozwalają na współpracę w międzynarodowym środowisku i realizację budów na całym świecie. Oczywiście istotne jest tu wsparcie w postaci nowoczesnych narzędzi, takich jak środowisko BIM.

Podczas drugiego dnia Forum Holzbau Polska swoimi doświadczeniami w takich realizacjach podzieli się m.in. Artur Lewiński z firmy Pyramid czy Tomasz Bogusz  Human Architecture Group, który realizował w BIM skomplikowane struktury na wyspach Owczych czy w Zanzibarze. Szacuje się, że ponad 47% polskich architektów korzysta już z BIM. Jak to robić w budownictwie drewnianym w oparciu o ISO 19650? Opowie o tym arch. Tomasz Rospędek, RR Architekci, który zrealizował w ten sposób w Polsce budynek biurowy w konstrukcji CLT.

Głos młodych inżynierów

Niezwykle cenny jest dla branży głos młodego pokolenia. Szczególnie inżynierów i architektów, którzy wprowadzają nowego ducha do budownictwa drewnianego. W specjalnej sesji Master Holzbau, trzech absolwentów Politechniki Warszawskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Politechniki Świętokrzyskiej  publicznie przedstawi wyniki wielomiesięcznych prac nad tezami swoich prac magisterskich.

Nadja Sajjad opowie o  architekturze mieszkaniowej w obliczu zmian klimatu i przedstawi projekt budynku wielorodzinnego w Warszawie – oczywiście w konstrukcji drewnianej, Robert Zapała sięga jeszcze wyżej – będzie mówił o drewnianym wieżowcu modularnym – Towarowa 22. Z kolei Aleksandra Hajdenrajch zahaczy o architekturę przyszłości mówiąc o bioklimatycznej jednostce modularnej, która może być rowiązaniem dla warszawskiej Pragi Południe.

2 dni budowania relacji z partnerami

Forum Holzbau Polska potrawa dwa dni: 25-26 kwietnia 2023. Odbędzie się w Hotelu Windsor w Jachrance. Konferencja jest biletowana. Liczba zarejestrowanych uczestników już w marcu przekroczyła 350 osób. Wśród nich są architekci, inżynierowie, ale również deweloperzy i przedstawiciele firm budowlanych z zagranicy poszukujący kooperantów. Obok wypełnionej ok. 400 słuchaczami sali konferencyjnej znajdzie się aż 70 stoisk wystawienniczych na których zaprezentują się następujące firmy:

Adkalis
AGROP NOVA a.s.
Andrewex Construction Sp. z o.o.
ante-holz AG
Arkance Systems Poland Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
B.pro
Best Timber Polska
Binderholz GmbH Holzindustrie
BOCHEMIE PL
Booston.eu, Erprojekt
CADWORK
Dekarz&Cieśla
DIETRICH’S TECHNOLOGY POLSKA
Dlubal Software Sp. z o.o.
Essve
Eurovent/płatnik Eurosystem
Forestor
FRITZ EGGER GmbH & Co. OG
GammaCAD sp. z o.o.
Grupa Burkietowicz
Henkel & Cie. AG
HILTI
Holzwerke Ladenburger GmbH & Co. KG
hsbcad GmbH
ISOCELL GmbH
ISO-CHEMIE
isofloc AG
JAGRAM-PRO
James Hardie Europe GmbH
KB Sp. z o.o.
KENO Home
Kiilto
KLH Massivholz GmbH
KLIMAS SP Z O O
Koch&schulte
Kwartalnik „Przemysł Drzewny”
Łukasiewicz-Poznański Instytut Technologiczny
Marcopol
Mayr-Melnhof Holz Holding AG
MM Maszyny
MOLL bauökologische Produkte GmbH
Nobless/OSMO
Nordtreat
NORICA TIMBER Vertrieb GmbH
Paged Pisz Sp. z o.o.
Passive House Systems
PFEIFER
Pfleiderer Polska
Piveteaubois/Sylva
Pollmeier
RAIT AS/Timberman
REMMERS
Ristek
Rotho Blaas GmbH/srl
Schmid Schrauben
Scm Group S.p.A.
SEDG
SEMA GmbH
SIGA Cover AG
SIHGA GmbH
Simpson Strong Tie/Etanco
Siniat
SODRA POLSKA
STEICO SE
Suprema Eco Solutions
Vid Firekill
WEINIG VERTRIEB UND SERVICE GMBH CO KG
Weinmann/Homag Polska
Wood Mizer